Nyt

Omar Fateh fik næsten 45 procent af stemmerne, men tabte borgmestervalget i Minneapolis efter en kontroversiel kampagne med Hirran-flag og møder på somalisk.

Minneapolis’ siddende borgmester, Jacob Frey, besejrede tirsdag sin udfordrer Omar Fateh fra Somalia. Han er en demokratisk socialist, der er kendt for sin radikale venstrefløjspolitik, hvilket har fået mange til at drage paralleller til Zohran Mamdani, skriver New York Post.

Frey, 44, der blev kendt på nationalt plan under urolighederne efter George Floyds død i 2020, sikrede sig 41,8 procent af førstevalgsstemmerne tirsdag aften, mens Fateh fik 31,7 procent. Minneapolis bruger rangordnet afstemning, og efter tredje optællingsrunde onsdag opnåede Frey flertal, mens Fateh endte med 44,4 procent.

Rangordnet afstemning betyder, at man rangerer kandidaterne i rækkefølge efter, hvem man bedst kan lide. Hvis ingen får mere end halvdelen af stemmerne, elimineres den svageste kandidat, og deres stemmer overføres til den næste kandidat på listen, indtil en kandidat opnår flertal.

Democratic Farmer Labour Party (DFL) i Minnesota havde oprindeligt givet sin støtte til Fateh, der er den første somalisk-amerikanske og muslimske senator i staten.

Men Frey udfordrede processen, og partiets forfatningsudvalg besluttede i sidste ende at trække sin støtte tilbage, et kontroversielt træk, der skabte splid i partiet.

Selvom Frey har været udsat for stærk kritik fra byens progressive fløj for at nægte at støtte opfordringer til at fjerne finansieringen af politiet i kølvandet på Floyd-sagen, har han også markeret sig som en stærk fortaler for liberale værdier.

I marts lovede Frey under et offentligt møde med kongresmedlem Ilhan Omar, at Minneapolis ville forblive en fristad for udokumenterede indvandrere som reaktion på præsident Trumps hårde linje over for ulovlige indvandrere.

“Minneapolis vil fortsat være et sikkert tilflugtssted for indvandrere uden papirer. Politiet vil ikke spørge om indvandrerstatus eller arrestere folk blot fordi de er her ulovligt,” sagde Frey.

Fateh, der var blandt de fire førende kandidater ifølge meningsmålingerne, stillede op på et program om at repræsentere arbejderklassen, lejere og brugere af offentlig transport.

“Minneapolis er blevet en splittet by, en for de rige og magtfulde og en for resten af os. Vi har brug for en borgmester, der står på almindelige menneskers side,” skrev han på sociale medier.

Fateh lovede at hæve mindstelønnen i Minneapolis, øge udbuddet af billige boliger og har kritiseret politiet og krævet, at nogle af dets opgaver erstattes med alternativer ledet af det lokale samfund.

Han har også sagt, at han vil advare ulovlige indvandrere om planlagte ICE-razziaer i byen.

Fateh skaber kontrovers med somalisk flag
Omar Fateh sætter sit hjemland først ved at tale somalisk og vifte med det somaliske flag under en valgkampagne.

Kort før valgdagen kom Omar Fateh i nationalt søgelys, efter at et klip af ham, hvor han viftede med et somalisk flag ved en valgkampagne, gik viralt på sociale medier. Flagget er fra Hiran-regionen.

Republikanske politikere over hele USA reagerede kraftigt, herunder Floridas guvernør Ron DeSantis, der sagde, at Minneapolis er gået ned ad bakke siden BLM-optøjerne i 2020.

DeSantis sagde, at valg af en borgmester, der prioriterer et fremmed land frem for vores eget, kun vil fremskynde byens nedgang.

Fateh selv reagerede på kritikken, efter at senator Ted Cruz kaldte ham radikal: “Republikanerne er begyndt at blive bange, fordi de ved, at vi faktisk kan vinde dette valg. Hadtale vil ikke stoppe os.”

Kontroversen opstod kort efter, at kongresmedlem Ilhan Omar, der er medlem af den progressive gruppe The Squad, offentligt støttede Fateh.

Ilhan Omar, der også er kendt for sine antiamerikanske kommentarer og sin “Somalia først”-holdning, sagde, at vi har brug for ledere, der virkelig forstår folks kamp og kan levere resultater. “Omar gør netop det.”

Tom Emmer, flertalsleder i Repræsentanternes Hus, kritiserede også Fateh for at vise støtte til Somalia under valgkampen. Han hævdede, at kandidatens handlinger viser, at han hader USA:

“Hvis du har brug for mere bevis for, at Omar Fateh sætter Amerika i sidste række, så se bare på ham, der vifter med et fremmed flag og lover sin støtte til Somalia. Minneapolis: I kan ikke lade denne galning styre jeres by. Han hader vores land.”

Efter sit nederlag har Fateh lovet at fortsætte med at kæmpe for indbyggerne i Minneapolis. Der er ingen tvivl om, at han vil prøve igen om fire år, og med næsten 45 procent af stemmerne denne gang kunne han hurtigt blive byens næste borgmester.

Måske får byen så også et nyt flag, der matcher Somalias.