To tidligere FBI-embedsmænd, der var med til at forme den offentlige fortælling om Hunter Bidens berygtede bærbare computer, blev fredag sigtet for at have løjet over for Kongressen om deres rolle i, at miskreditere afsløringer vedrørende præsident Joe Bidens søn.
Nikki Floris og Bradley Benavides meldte sig selv til myndighederne. De risikerer hver især op til fem års fængsel, hvis de bliver dømt. Gennem deres advokater afviser begge de tidligere højtstående embedsmænd fra FBI’s arbejdsgruppe for udenlandsk indflydelse (Foreign Influence Task Force – FITF), at de har gjort noget galt.
Repræsentanternes Hus’ retsudvalg (House Judiciary Committee) afhørte de to i 2023, som led i en omfattende undersøgelse af påstået korruption og misbrug af indflydelse i præsident Joe Bidens familie, herunder sønnen Hunter Biden – der tidligere har kæmpet med stofmisbrug.
Under afhøringen benægtede Floris og Benavides at have haft nogen involvering i undersøgelsen af Hunter Biden. Ifølge de føderale myndigheder var dette med til at stoppe videre efterforskningsspor, rapporterer New York Post.
– Floris og Benavides løj angiveligt over for Kongressen om deres roller i FBI’s undersøgelse af Hunter Biden. En af dem hævdede, at han først hørte om sagen via Wikipedia – på trods af beviser for, at de var med til at forme den offentlige fortælling om Hunter Bidens bærbare computer lige før valget, udtalte Jeanine Pirro, den føderale anklager for Washington D.C., da hun fredag offentliggjorde anklagen sammen med FBI-direktør Kash Patel.

Spredte påstand om russisk desinformation
Intern kommunikation i FBI, e-mails og vidneudsagn fra andre ansatte viser, at de to gentagne gange diskuterede Hunter Biden og hans bærbare computer forud for præsidentvalget i 2020.
Begge bidrog til FBI’s håndtering af henvendelser fra pressen i dagene efter The Post’s opsigtsvækkende afsløring den 14. oktober 2020. Avisen offentliggjorde e-mails, der viste, hvordan Hunter Biden havde introduceret en ukrainsk forretningsmand for sin far. Ifølge en e-mail dateret den 16. oktober 2020 – som FBI citerer i anklageskriftet – spredte Benavides den falske påstand om, at den bærbare computer var en del af en russisk desinformations kampagne. Floris svarede: “Ser godt ud!”
Benavides arrangerede desuden et møde i Microsoft Outlook med titlen “Diskussion om den bærbare computer”. Begge havde været en del af en uformel arbejdsgruppe kaldet “Round River”, der indsamlede belastende oplysninger om Hunter Biden fra informanter.
Floris var også sat på kopi i en e-mail, der blev sendt efter valget i 2020, og som indeholdt belastende oplysninger om, at Hunter Biden angiveligt skulle have truet en sexarbejder i Los Angeles. I en sms skrev præsidentsønnen angiveligt:
“Glem ikke, at jeg ved, hvor du er, at du bærer fodlænke, og at den bærbare computer optog det hele.”
Henviste til Wikipedia
Under et interview med Repræsentanternes Hus’ retsudvalg (House Judiciary Committee) den 19. juli 2023 – hvor der blev ført referat – blev Floris spurgt, om hun på nogen måde havde været involveret i efterforskningen af Hunter Biden.
“Det var jeg ikke,” svarede hun. Hun hævdede desuden, at hun ikke kendte til den pågældende bærbare computer, som FBI beslaglagde i december 2019.
Benavides hævdede på sin side, at han først hørte om efterforskningen via Wikipedia.
“Hvornår blev du klar over, at der foregik en strafferetlig efterforskning i forbindelse med den bærbare computer?” spurgte en medarbejder fra retsudvalget.
“Via Wikipedia-siden,” svarede Benavides. Han hævdede også, at det var gennem det online leksikon, han fik at vide, at FBI havde beslaglagt Hunters computer. Senatorerne Chuck Grassley og Ron Johnson, modtog også såkaldte »defensive briefinger« fra Floris og Benavides. Begge senatorer opfattede dette som et forsøg på at blande sig i deres egne Kongress undersøgelser af Hunter Biden.
Floris’ advokater gør gældende, at anklagerne bygger på politikernes påstande snarere end på fakta, og at de fremsættes flere år senere – lige op til et valg – af politiske årsager. Benavides’ advokat har anmodet om et retsmøde i næste uge for at afgøre, om bevisgrundlaget er tilstrækkeligt.
”Dette er de højest placerede personer, der hidtil er blevet sigtet i de juridiske angreb mod Trump – med undtagelse af den tidligere FBI-direktør James Comey,” udtalte Tom Fitton, formand for Judicial Watch, til The New York Post.
