Kopierede/fra hoften

Naoki Hyakuta, en kendt japansk forfatter, tv-producer og nuværende leder af Japans nationalkonservative parti (almindeligvis kaldet Sanseito på japansk), har optrappet sin retorik mod indvandring. I en erklæring, der er blevet offentliggjort på X, advarer han mod den europæiske immigrationsmodel og opfordrer til skrappe foranstaltninger for at beskytte den nationale identitet og kultur.

Han beskriver Europa som en fejlslagen model – en region, der engang blev beundret og misundt af hele verden, men som nu er blevet forvandlet af massiv indvandring. Hyakuta hævder, at den europæiske politik har ført til tab af kulturel homogenitet, øget kriminalitet og social uro – og han advarer det japanske folk mod at følge samme vej.

– Se, hvad indvandring gør ved Europa

Specifikt opfordrer han premierminister Sanae Takaichi til at gå endnu hårdere til værks over for indvandring:

    • Strengere kontrol
    • Begrænsning af antallet af udenlandske arbejdere og migranter
    • Prioritering af “Japan først”-princippet for at forhindre, at Japan bliver “økonomisk invaderet” eller kulturelt forandret

.

Japans premierminister: “Vi vil hellere lade befolkningen skrumpe end tillade masseindvandring

Hyakuta har tidligere kritiseret udenlandske arbejdere for at “ignorere regler” og “angribe lokalbefolkningen”. Modstand mod liberale indvandringspolitikker, woke, LGBTQ-rettigheder og ændring af den pacifistiske forfatning er kernepolitikker for Japans Konservative Parti. Partiet blev grundlagt i 2023 og er vokset hurtigt blandt “vågne konservative”, som ser indvandring som en trussel mod Japans traditionelle samfund – især i en tid med lave fødselsrater og en aldrende befolkning.

Hyakuta siger ligeud, at “det Europa, vi kendte, aldrig vil vende tilbage”. Hans bemærkninger har fået stor international opmærksomhed. Videoer af hans tale bliver delt med kommentarer som “Europa er nu en advarsel” og “Japan lærer af Europas fejltagelser”.

Kritikere sammenligner retorikken med hadefuld tale og hævder, at Hyakuta ignorerer Japans behov for udenlandsk arbejdskraft inden for pleje, byggeri og industri.

Hyakuta og hans konservative parti repræsenterer en voksende nationalistisk strømning i japansk politik. Budskabet “bliv ikke som Europa” vækker stærk genklang hos mange, der frygter et tab af japansk identitet.

 

Køb “The Strange Death of Europe“!

Læs også

Læs også