Nyt

Syv nætter i træk har der været skudvekslinger på grænsen mellem Indien og Pakistan. Pakistan lukker nu alle koranskoler i sin del af Kashmir. Beslutningen kommer efter det dødbringende terrorangreb i den indisk kontrollerede del af Kashmir den 22. april.

Torsdag meddelte Hafiz Nazir Ahmad, direktør for religiøse anliggender i det pakistansk-administrerede Kashmir, at omkring 1.100 koranskoler, der underviser tusindvis af børn, ville blive lukket i ti dage.

Frygt for militær konflikt

Ifølge en lokal regeringskilde er tiltaget motiveret af frygt for en militær konflikt på grund af spændingerne langs grænsen:

– Beslutningen blev truffet på grund af urolighederne ved grænsen og risikoen for, at en større konflikt kunne bryde ud.

Indien: Mindst 28 mennesker dræbt i massakre rettet mod hinduer

Line of Control

Grænsen, der er kendt som kontrollinjen, har været skueplads for gentagne skudvekslinger siden angrebet den 22. april. Den indiske hær rapporterede, at pakistanske styrker indledte “uberettiget” beskydning med lette våben søndag aften, hvilket Indien svarede igen på. Der er ikke rapporteret om nogen tilskadekomne i de seneste træfninger.

Onsdag opfordrede den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio Pakistan til at fordømme angrebet og samarbejde med Indien. Han opfordrede også Indien til at hjælpe med at nedtrappe situationen, ifølge Independent Arabia.