Nyt

Den norske kirke har oplevet en uventet stigning i medlemstallet i løbet af de seneste to år efter en lang periode med faldende opbakning.

Ifølge Sven Thore Kloster, forskningschef ved Kifo, Institut for kirke-, religions- og livssynsforskning, var 2023 et rekordår med mere end 4.000 nye medlemmer, og tallet forblev lige så højt i 2024, skriver Klassekampen.

Denne stigning kommer i tillæg til, at antallet af dåb har stabiliseret sig efter en lang periode med fald, og det er især unge voksne mellem 20 og 40 år, der melder sig ind. Mange af de nye medlemmer er enten vendt tilbage til kirken efter at have forladt den eller har tidligere været medlemmer af andre kirkesamfund.

Kifo vil nu undersøge årsagerne til denne nye tendens, men forskningschef Kloster afviser myten om, at en konservativ højrefløjsbølge driver unge mænd til en strengere kristendom. Han mener, at stigningen i stedet kan skyldes en mere progressiv folkekirke.

I de senere år har Den norske kirke taget flere skridt i en mere inkluderende retning, bl.a. ved at indføre en vielsesliturgi for par af samme køn i 2016. Kirken har også engageret sig i økumenisk samarbejde og dialog med andre religioner og trosretninger.

Den norske kirke er medlem af Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL), en paraplyorganisation, der fremmer dialog mellem forskellige trosretninger i Norge. STL har repræsentanter fra bl.a. islam, jødedom, buddhisme og humanisme.

Derudover har Den norske kirke deltaget i flere initiativer for tværreligiøs dialog og samarbejde om fælles værdier og udfordringer, som f.eks. klima og miljø. Dette omfatter samarbejde med muslimske, jødiske og buddhistiske samfund i Norge.

Forældre til små børn, som deltager i babysalmesang i Hasle kirke i Oslo, beskriver et åbent og inkluderende fællesskab, som lægger vægt på fællesskab og tilknytning uanset familietype eller baggrund. Diakon Renate Egeberg-Jensen understreger, at kirken bekymrer sig om familierne, ikke om hvordan de er blevet til.

Mens deltagelsen i traditionelle gudstjenester ikke har nået niveauet fra før pandemien, oplever Den Norske Kirke en øget deltagelse i lavtærskelaktiviteter som babysalmesang, nabomiddage og koncerter, som kan være med til at åbne døren for nye medlemmer.