Abderrazek Mekni ansøger om løn til fiktive medarbejder, om penge til en arabisk festival, der ikke eksisterer, desuden søges der om penge til fire foreninger, der alle har relationer til indvandrermiljøet.
Les Mer...Abderrazek Mekni ansøger om løn til fiktive medarbejder, om penge til en arabisk festival, der ikke eksisterer, desuden søges der om penge til fire foreninger, der alle har relationer til indvandrermiljøet.
Les Mer...Henryk Hektor Siemiradzki (1843-1902) Olje på lerret, 91 x 147 cm. privateie. Henryk Siemiradzki studerte ved Akademiet i St. Petersburg fra 1864 til 1870. Han ble tildelt et stipendium som gjorde det mulig for ham å studere i München under Karl von Piloty (1826-1886) i årene 1870-71. I 1872 slo han seg ned i Roma, […]
Les Mer...Danskerne kan være sikre på at få serveret en alternativ virkelighed, når de ser Danmarks Radio.
I en dramaserie på DR1 er en mellemøstlig kvinde ansat på et kvindekrisecenter for voldsofre. Hun tager imod den forslåede danske kvinde og hendes børn.
Fugen er også kjent i en versjon gor to klaverer, K. 426, fra 1783. Den innledende adagio ble tiløyet i 1788. Minetti-kvartetten spiller, forsterket med Josef Niederhammer på kontrabass.
Les Mer...“Med lov skal land bygges”, står der i Jyske Lov. Loven er altså ikke et formål i sig selv, men et redskab til at bygge landet og forsvare den offentlige orden. Når loven bliver et instrument til at nedbryde landet, er det på tide at tage skeen i den anden hånd.
Les Mer...Rasmus Paludan fra Stram Kurs skriver på sin Facebookprofil om drabsforsøget grundlovsdag 5. juni 2020, hvor palæstinenseren Noureddine Mahmoud Abdul Aziz ifølge anklageskriftet havde til hensigt at dræbe Rasmus Paludan med en kniv.
Les Mer...