Nyt

En dag efter strømafbrydelsen i Spanien og Portugal, har myndighederne stadig ikke forklaret i detaljer, hvad der skete.

Det er dog blevet kendt, at det spanske energiselskab Repsol for fem dage siden advarede nogle af sine største kunder om afbrydelser i strømforsyningerne, herunder til olieraffinaderiet i Cartagena, efter en “uventet nedlukning på grund af tekniske problemer med strømforsyningen” den 22. april, skriver El Mundo.

Virksomheden sendte et brev til sine kunder for at forklare nedlukningen af ​​fabrikken i Murcia-regionen på grund af “force majeure”, en fuldstændig unormal situation.

Selvom skalaerne var vidt forskellige, ser flere tekniske kilder ligheder mellem kollapset, der fandt sted i går, og hændelsen, der fandt sted i sidste uge, rapporterer den spanske avis.

Den 22. april opstod der også et problem med et spansk højhastighedstog, og samme dag sagde den spanske transportminister Óscar Puente, at årsagen til problemet var “en stigning i netværket”.

I Spanien har det offentlige netselskab ikke specificeret, hvilken del af energi-mikset der udløste kollapset mandag.

Det er ikke desto mindre kendt, at den store andel af sol- og vindkraft i det spanske elsystem skaber komplikationer:

Et kig på udviklingen i det spanske elsystem i den seneste uge, afslører en stadig hyppigere dynamik: et overskud af solcelle produktion, altid på de samme tidspunkter af dagen, der overstiger efterspørgslen. Dette er noget, sektoren har advaret imod i lang tid, og det tvinger Red Eléctrica til at stoppe produktionen på en række solcelleparker for at undgå ubalance.

For at opretholde stabilitet i elsystemet, skal udbuddet matche efterspørgslen 24 timer i døgnet, 365 dage om året. Den nuværende tilstrømning af vedvarende energi, primært solenergi, i spidsbelastningsperioder fører til flere episoder med afkobling mellem de to variabler, hvilket komplicerer netstyringen for det offentlige elselskab.

En topchef i Spaniens energiforsyning, udtaler sig anonymt til El Mundo og siger, at den øgede risiko ved mere sol- og vindkraft skal håndteres med avanceret teknologi:

“I et system som det iberiske, der er meget svagt forbundet med resten af ​​Europa, skal den fortsatte indtræden af ​​sol- og vindenergi ledsages af teknologier, der giver fleksibilitet, hvis vi ønsker at erstatte gas, og måske atomkraft, for at kompensere for de naturlige ubalancer, der skaber en ubalance i forholdet mellem produktion og efterspørgsel.”

For den spanske regering har den høje andel af “vedvarende” energi været en fjer i hatten. Det rejser spørgsmål om, hvor ivrig regeringen vil være efter at pege på sol- og vindkraft som et problem for forsyningssikkerheden.

 

Kjøp «Et varslet energisjokk»!

 

Document er en uredd og uavhengig avis som forteller deg sannheten. Abonner her.