Nyt

En 23-årig mand fra Rinkeby arbejder for et modtagelsescenter for uledsagede flygtningebørn, samtidig med, at han er aktivt rekrutterer soldater til IS.

Den 23-årige uddeler en håndbog, som hedder ”Advice to those who cannot come to Sham”. Her opfordres dem, der ikke kan rejse til Syrien til at samle penge ind i stedet. Økonomisk jihad,, eller brutal overfalds-jihad. Begge dele er velkomment.

Det bekymrende i denne sammenhæng er ikke så meget, at sådanne tanker spredes i Sverige. Det ved vi, at de gør. Det er den 23-åriges ansættelse, der er dybt bekymrende: Det er tilsyneladende fuldt forenlig med at være jihadist at arbejde med unge asylsøgere. Det er at sætte ræven til at vogte gæs.

Det er ingen udvandet, moderat jihad 23-årige missionerer for:

Ett särskilt kapitel handlar om att döda de ”otrogna”, ett annat förklarar under vilka omständigheter som det är tillåtet att döda kvinnor och barn:

”Att döda kvinnor, barn och äldre är otillåtet om det inte görs oavsiktligt och om det inte finns något sätt att separera dem (att placera ut en bomb i ett köpcentrum är till exempel tillåtet)” (översättning från engelska)

Den 23-årige har endnu flere muligheder for at sprede sit budskab: Han er tolk.

Han är också tolk och har under flera år varit aktiv inom dawah, en missionsverksamhet för islam.

Rollen som tolk eller imam giver store muligheder for at propagandere for jihad under næsen på myndighederne og på skatteydernes regning. Det er trippel sejr. Alene det at en «broder» tør drive dawwa lige for næsen af myndighederne, giver street cred. Det viser, at forbrødringen mellem muslimer er stærkere end det svenske samfunds værdier.

ANNONSE

 Aftonbladet har endnu flere alarmerende detaljer: Den 23-årige har en kammerat, som også arbejder i modtagecentret.

På mannens arbetsplats, hemmet för ensamkommande flyktingbarn, arbetar även en annan person som är aktiv inom extremistiska kretsar. 23-åringen skriver dessutom på Telegram att han brukar besöka andra flyktingboenden. I ett inlägg uppmanar han sina följare att bistå med pengar så att kvinnorna på ett boende han besökt kan köpa slöjor för att kunna täcka sig.

Det er slående så mange forskellige hatte disse jihadister kan have på. De glider tilsyneladende ubesværet ind og ud af forskellige roller. De kan besøge andre modtagecentre – og kan et sted give penge for, at kvinder dækker sig til, og andre steder opfordre til had mod jøder og shiaer.

Mannen sprider också, vid sidan om religiösa uppmaningar, länkar till jihadistideologer, antisemitism och hat mot shiamuslimer.

Økonomisk jihad er en måde  at samle sympati på: Alle kan bidrage, og bliver dermed medskyldige.

Ett par gånger på sin Telegramkanal lyfter han fram vikten av ”ekonomisk jihad”, och skriver att ”den islamiska armén är i större behov av pengar än soldater”, och att ”jihad med ens pengar är lättare än jihad med kroppen”.

Den 23-årige har endnu flere kort i ærmet: Han laver indsamlinger til «humanitære» formål.

Sedan ett år tillbaka bedriver 23-åringen också insamlingar av pengar som enligt honom går till behövande i Somalia.

I juli förra året registrerade han en välgörenhetsorganisation som ideell förening hos Statistiska centralbyrån. Föreningens adress går till 23-åringen. Via en hemsida och olika Facebookgrupper uppmanar föreningen troende muslimer att skänka pengar via Swish och bankgiro för vidare distribution till fattiga i Somalia och andra östafrikanska länder. Bilder och filmer som publiceras på föreningens sidor uppges visa hur till exempel pengar och mat överlämnas till behövande människor i Somalia.

Ifølge et notat på Facebook kom der 26.000 kroner ind alene i marts måned.

To andre jihadister kan knyttes til indsamlingen.

Historien illustrerer, at Sverige er infiltreret og har mistet kontrollen over, hvad der foregår inden for landets grænser.

Det er ikke længere svensk lov, der gælder.

http://www.aftonbladet.se/a/EVWlA

ANNONSE