Nyt

Efter årtier med nedskæringer og aflevering af våben, mener FrPs forsvarspolitiske ordfører, Morten Kolbjørnsen, at tiden er inde til at vende tingene. Han vil have våbnene tilbage i de tusindvis af hjem for at styrke landets forsvarskapacitet.

Sikkerhedssituationen i Europa er mere alvorlig, end den har været i lang tid. Krigen i Ukraine har vist, at når det virkelig gælder, er det land-magt og antallet af støvler på jorden, der afgør. Nu taler Fremskridtspartiet for genindførelse af en praksis, der blev afskaffet i 2014: opbevaring hjemme af våben til Hjemmeværnet.

– Jeg tror, ​​det ville have haft en enorm symbolsk effekt at have våbnet derhjemme, siger Morten Kolbjørnsen til Nationen.

Obersten, der har 40 års erfaring i Forsvaret og blandt andet har været chef for Panserbataljonen, mener, at den nuværende ordning med centrallagre er for sårbar.

– At rejse til et centrallager for at hente våben, og derefter rejse videre, kan fungere i Østnorge, med korte afstande, men ikke i Nordnorge, fastslår han.

Køb 40.000 våbenskabe

Kolbjørnsen er tydelig på, at omkostninger ikke bør være en hindring for at sikre landet.

– Hvis det blev sagt, at vi skulle købe 40.000 våbenskabe, så tror jeg, vi skal købe 40.000 våbenskabe.

Han mener, at en sådan oprustning vil gøre noget ved den norske mentalitet og have en skærpende effekt i en tid præget af usikkerhed. FrP-lederen understreger, at ordningen bør være frivillig for de soldater, der ønsker det.

Advarer mod fregat nedskæringer

Samtidig med at han ønsker at styrke det lokale beredskab, er Kolbjørnsen rasende over regeringens vaklen i spørgsmålet om nye fregatter. De Røde og MDG har åbnet op for at skære i antallet, og forsvarsministeren har sået tvivl om Norges forpligtelser.

– Det er lidt mærkeligt, da anti-ubåds krigsførelse er en af ​​de vigtigste ting, vi kan bidrage med til alliancen, siger Kolbjørnsen. Han kalder det “mærkværdigt”, at en maritim nation som Norge overvejer at sænke sine ambitioner.

– Hvis man har tre fregatter, har man måske kun én ad gangen ude på havet. Det afhænger af ens troværdighed for at få støtte fra USA.

Vil bruge oliepenge

FrP-politikeren er ikke bange for at bruge oliefonden til at sikre Norges grænser. Han påpeger, at mens Tyskland er nødt til at låne penge til at genopbygge, har Norge pengene til rådighed.

– Skal vi være sikre på at sikre vores egen sikkerhed, eller skal vi have de penge til rådighed? Jeg synes, det er bedre at bruge lidt mere af dem, for at være sikker, siger Kolbjørnsen.

Han præsenterer en dyster beregning for, hvor længe det norske forsvar ville holde i en krig med den nuværende nedslidningsrate i Ukraine. Med tre brigader på i alt 18.000 soldater, og et tab på 500 soldater om ugen, ville de norske væbnede styrker være blevet udslettet på 36 uger.

Derfor ønsker han også, at flere skal ind i første tjeneste, og foreslår kortere og mere intensive kurser på seks måneder for dem, der skal til Hjemmeværnet.

Han peger på lukkede lejre som Haslemoen – der nu bruges som asyl modtagelses centre – som mulige steder at øge kapaciteten hurtigt.

 

Kjøp bøker fra Document Forlag her!