Nyt

Den 9. januar var relativt rolig sammenlignet med protesterne og undertrykkelsen den 8.-9. januar. Ifølge rapporter fortsatte regimet med primært at håndtere eftervirkningerne af urolighederne. Øjenvidner og oppositionsmedier rapporterer fortsat om arrestationer og militære sikkerhedsforanstaltninger i byer som Teheran, Zahedan og Karaj. – Og det hævdes, at 70 procent af iranerne har forladt islam.

Det tidligere regeringsmedlem Ali Larijani, der er sekretær for Irans øverste nationale sikkerhedsråd, synes at være hjernen bag undertrykkelsen af oprøret i januar 2026. Hans forbillede siges at være Deng Xiaoping, nærmere bestemt undertrykkelsen af demonstrationerne på Den Himmelske Freds Plads i 1989, hvor mellem 3.000 og 10.000 demonstranter blev dræbt.

– Dræb oppositionen brutalt. Åbn derefter op lige nok til at bevare magten.

– Fremtidens strategi er at fortsætte den brutale undertrykkelse, samtidig med at man giver befolkningen begrænset kulturel og økonomisk frihed, indgår i diplomatiske forhandlinger med nabolandene og udnytter krigen i Gaza til at skabe splid mellem USA og Israel. Regimet har indset, at Gaza har ændret den vestlige opinion om Israel. Man bruger millioner på propaganda for regimet og på at rekruttere vestlige influencere.

Larijanis plan vil lykkes eller mislykkes afhængigt af oppositionens reaktion og politikken i USA og Israel. I øjeblikket er han den eneste, der har en langsigtet plan, der støttes af Khamenei, for hvordan regimet kan overleve.

Amerikanske muskelbåde til Den Persiske Golf

USS Abraham Lincoln forlod Det Sydkinesiske Hav omkring den 15.-16. januar og befinder sig sandsynligvis i Det Indiske Ocean. Afstanden til Den Persiske Golf anslås til mellem 3.000 og 5.000 sømil, afhængigt af ruten. Skibet forventes at ankomme mellem den 22. og 26. januar.

USS George H.W. Bush forlod Norfolk den 13. januar med kurs mod Middelhavet og forventes at ankomme mellem den 20. og 22. januar. En ubåd af Ohio-klassen befinder sig også i regionen.

– USS George Washington forlod den amerikanske østkyst i sidste uge. Dets sporingssystem er blevet slukket. I modsætning til USS Lincoln er Georges position ukendt. Det betyder, at Iran kan blive angrebet af to atomdrevne hangarskibe på samme tid.

Gatestone Institute skriver, at den hurtigste, bedste og eneste måde at udrydde Hamas og ødelægge “al militær, terroristisk og angrebsinfrastruktur, herunder tunneler og våbenproduktionsfaciliteter” ikke kun i Gazastriben, som angivet i Trumps 20-punktsplan, men også i Mellemøsten, er, at et nyt regime kommer til magten i Iran. Uden Irans støtte vil deres stedfortrædere – houthierne, Hizbollah, Venezuela – forsvinde.

Gatestones synspunkt støttes bredt af højreorienterede analytikere i USA og Israel. Andre analytikere er skeptiske over for et direkte angreb og henviser til risikoen for eskalering og manglende offentlig støtte i USA.

I Teheran håner magthaverne Donald Trump

– Anklager Ali Salehi håner Trump for at have sagt, at henrettelsen af 800 demonstranter er blevet aflyst. Han lover hurtige retssager og hårde straffe.

Mens Trump bliver hånet, rapporterer Israel Channel 14’s @DBalazada, at Irans tidligere udenrigsminister Javad Zarif har haft flere samtaler med kronprins Reza Pahlavi under protesterne, og at de har orienteret den tidligere præsident Rouhani. Både Zarif og Rouhani er blevet arresteret af IRGC.

Flere mennesker dropper ud

I gårsdagens rapport om Iran skrev vi om en iransk diplomat ved FN’s hovedkvarter i Genève, der er gået under jorden og har søgt politisk asyl i Schweiz sammen med sin familie. I dag kan vi berette, at et tidligere medlem af Irans specialstyrke til bekæmpelse af optøjer angiveligt er hoppet af:

– Javad Sadeghi opfordrer de væbnede styrker til at støtte demonstranterne og prins Reza Pahlavi.

Relativt troværdige kilder hævder, at Javad Sadeghi blev dræbt af demonstranter den 8. januar.

Ifølge rapporter fra iranske og europæiske kilder har flere iranske diplomater i de seneste uger kontaktet europæiske myndigheder for at undersøge muligheden for asyl. Bortset fra sagen i Genève er der indtil videre ikke nævnt nogen navne, og henvendelserne beskrives som “diskrete”.

Historisk set har diplomater tidligere forladt deres poster under protester, så det er sandsynligt, at der vil ske afhoppere.

På X og i eksilmedier cirkulerer der videoer og påstande om, at soldater fra IRGC, Basij-medlemmer eller lavere officerer har nægtet at gøre tjeneste, er deserteret eller har sluttet sig til oppositionen. Blandt andet rapporteres det, at “tusinder” har forladt deres poster i undertrykkelsesstyrkerne.

Påstande om, at IRGC-personale erklærer deres støtte til revolutionen, er ofte uspecifikke. Vestlige analyser har indtil videre ikke set tegn på massive eller højtstående afhoppere fra IRGC – regimet synes stadig at have kontrol over sit centrale apparat.

– Islam har kollapset i Iran

Det er ikke kun diplomater, der forlader regimet. Folket forlader islam. Et stort antal rapporter fra de seneste år fortæller om en massiv folkelig afvandring fra islam.

– 70 procent af iranerne (omkring 65 millioner mennesker) har forladt islam. To tredjedele af moskéerne (50.000 ud af 75.000) i hele landet er lukket på grund af lavt fremmøde. Når iranerne vælter mullaherne, vil det være den endelige dødsstødet for islam i Iran.

Statens tv hacket

Vi rapporterede også, at det iranske statslige fjernsyn var blevet hacket og havde sendt appeller til sikkerhedsstyrkerne om ikke at rette deres våben mod det iranske folk. Anonymous har nu taget ansvaret for hackingen.

– Besked til det brutale regime i Iran: Vi kaprede IRIB’s satellitudsendelse og fjernede jeres propagandamaske foran hele verden. I et øjeblik holdt jeres “statslige fjernsyn” op med at sprede løgne – og viste den sandhed, I frygter mest: Folket rejser sig. I kan arrestere mennesker, men I kan ikke arrestere en idé. I kan blokere signaler, men I kan ikke bringe en nation til tavshed.

Dette var en advarsel. Din kontrol er skrøbelig. Dine systemer er blevet afsløret. Din tid er ved at løbe ud.

Til det iranske folk: I er ikke alene. I kan regne med os.

Nye videooptagelser fra Ahwaz viser iranske demonstranter, der åbent brænder billeder af Khamenei og Khomeini. Folket angriber regimets symboler. Dette er en vigtig grænse at overskride i Iran, især uden for Teheran.

Det hævdes, at Læger uden Grænser ikke har skrevet et eneste indlæg om de 20.000 civile, der er blevet dræbt i Iran.

– Bogstaveligt talt ikke et eneste indlæg.

– Videoen viser en butik i Dubai, der bruger Irans ægte nationale flag på iranske produkter. Verden afviser Den Islamiske Republik.

https://twitter.com/Savakzadeh/status/2013189679810507040?s=20

Det iranske regime står dog ikke alene i verden

– I Istanbul gik snesevis af mennesker på gaden for at støtte Den Islamiske Republik – selv efter flere ugers brutal undertrykkelse og civile dødsfald. De viftede med flag, holdt portrætter af iranske ledere op og skandede slagord mod vestlig indflydelse.

Oppositionens retorik bliver hårdere; denne gang er det regimet, der står over for “ingen nåde”.

– De tal, de har givet dig, er løgne. De siger, at 12.000 mennesker blev dræbt. Det er forkert. De har dræbt mere end 30.000 mennesker.

Der vil ikke være flere forhandlinger. Vi vil ikke bede dig om at slutte dig til folket. Jeg sværger på hver eneste centimeter af iransk jord: Det, vi vil gøre ved dig, vil gå over i iransk historie. Vi vil snart vise dig det. Vi vil ikke vise nåde. Vi vil vise dig en død, du aldrig kunne have forestillet dig.

Længe leve Iran! Længe leve kongen!

På trods af udgangsforbuddet formår iranerne at slå tilbage.

– Teheran, for to nætter siden. En stor butik, der ejes af regimet, brænder ned til grunden. En person i videoen siger: “Film ikke folk.”

WEF ser tegnene på væggen

– Irans udenrigsminister var inviteret til Davos, hvor han skulle give hånd og opføre sig som en “respektabel” statsmand. Invitationen blev netop trukket tilbage. WEF fandt det vanskeligt at give det islamiske regime en global scene, mens sikkerhedsstyrkerne er travlt optaget af at dræbe civile i deres hjemland. Efter ugers undertrykkelse og tusindvis af døde er stemningen ikke den bedste.

Teheran er rasende, demonstranterne er lettede – og Davos mindede os om, at de nogle gange faktisk lægger mærke til, hvad der sker uden for konferencesalen.

I vores opdatering for dag 20 skrev vi, at imamerne betaler lejesoldater for at skyde iranere, fordi iranerne nægter at skyde iranere. Liza Rosen gentager budskabet – og det samme gør vi:
blockquote>– Han importerede arabiske terrorister for at dræbe forsvarsløse iranske civile; han vidste, at hans iranske styrker ikke ville dræbe nok til at tilfredsstille hans blodtørstige Allah. Dette er Den Islamiske Republik, det er en dødskult!

Masih Alinejad:

– Videoen viser Masoumeh Ebtekar, talskvinde for gidseltagerne på den amerikanske ambassade i 1979, der engang sagde, at hun var klar til at “skyde amerikanske gidsler i hovedet”, mens hun besvarede spørgsmål om, hvorfor hun stadig råber “Død over Amerika”, selvom hendes søn bor i USA.

Hun ler, mens hun taler, selvom tusindvis af uskyldige iranere er blevet dræbt under det regime, hun har tjent og forsvaret.

Jeg opfordrede de internationale medier til at undersøge dette på samme måde, som de har undersøgt Vladimir Putins slægtninge, der lever et liv i luksus i Vesten.

– Irans militære medier har netop overskredet en ny grænse. En konto med tilknytning til Den Islamiske Republik fremsætter skjulte trusler mod regimekritiske demonstranter i diasporaen: “Vær opmærksom på jeres omgivelser. Vi kan være lige bag jer.”

Det vedhæftede foto viser en af regimets lejesoldater blandt iranske anti-regimedemonstranter i Frankrig. Dette er intimidering, overvågning og transnational terror eksporteret fra Teheran til de europæiske gader.

– En iransk kvinde, der deltog i en demonstration i London, genkendte sin brors foto på en opslagstavle og fik at vide, at han var blevet dræbt i Iran.

En nation holdt som gidsel

– Den treårige Melina Asadi deltog ikke i demonstrationerne. Hun var sammen med sin far for at købe hostesaft. For dette skød Den Islamiske Republik hende fuld af hagl bagfra. Hendes far bragte ikke medicinen hjem; han bragte sin datters blod.

De tog hendes lille krop som gidsel og tvang hendes familie til at give “demonstranterne” skylden for at kunne begrave deres barn. Dette er ikke en regering. Det er en terrororganisation, der holder en nation som gidsel.

– Den iranske skakspiller Dorsa Derakhshani fik et ultimatum af regimet: enten skulle hun bære hijab eller blive udelukket fra konkurrencer. Hun nægtede og sluttede sig til det amerikanske hold. Hun blev verdensmester og begyndte for nylig at studere medicin.

– Han hed Majidreza. Han blev henrettet for at protestere mod Mahsa Aminis død. Han havde en persisk løve tatoveret på armen, et symbol på hans stolthed over at være iraner. Han bad dem om ikke at læse fra Koranen ved hans grav. Afvis islam!

Vi vil endnu en gang minde om usikkerheden omkring verificeringen af nyheder fra Iran. Det, der er sandt i dag, kan være løgne og usandheder i morgen. Og omvendt.

Protester i Iran, dag 22: Det islamiske regime smuldrer indefra