Nyt

USA griber nu ind for at forhindre den politiske forfølgelse af tidligere præsident Jair Bolsonaro. Bolsonaro er under anklage for at planlægge et statskup. Den stærke mand er højesteretsdommer Alexandre de Moraes, som ikke er højesteretsdommer, men som stadig bestemmer alt.

“Dommer Alexandre de Moraes fra Brasiliens føderale højesteret har ledet en politisk heksejagt mod Jair Bolsonaro, som har skabt et system med forfølgelse og censur, der er så omfattende, at det ikke kun krænker brasilianernes grundlæggende rettigheder, men også strækker sig ud over Brasiliens grænser for at ramme amerikanere,” sagde den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio i en udtalelse.

.

Moraes udfordrer Trump-administrationen, når han udvider forbuddet mod at fornærme brasilianske regeringer til amerikansk territorium. Moraes er blevet udfordret juridisk på dette. “At tro, at man kan udfordre First Amendment på amerikansk jord, er at bede om problemer, og det har Moraes fået.

Bolsonaro er blevet lagt i håndjern for at forhindre ham i at flygte, og hans hjem og partihovedkvarter er blevet gennemsøgt. Bolsonaro blev angrebet med en kniv for et par år siden og alvorligt såret.

Det er de højreorienterede politikere, der er mål for mord. For nylig blev Miguel Uribe Turbay (39) skudt og alvorligt såret i Colombia.

Colombia: Komatøs præsidentkandidat fører i meningsmålingerne

 

Den brasilianske avis O Globo rapporterer uden at citere en kilde, at syv andre højesteretsdommere også vil få frataget deres visum.

De eneste højesteretsdommere, der beholder deres amerikanske visum, er Andre Mendonca og Nunes Marques, som begge blev udnævnt under Bolsonaros tidligere styre, samt dommer Luiz Fux, ifølge avisen.

Rubios udmelding fredag kom, efter at Brasiliens højesteret tidligere på dagen beordrede den tidligere præsident Jair Bolsonaro til at bære en fodlænke for at forhindre ham i at flygte til USA. Bolsonaro beskrev det som en kæmpe ydmygelse.

Bolsonaro er tiltalt ved Brasiliens højesteret for at lede en kriminel organisation, der planlagde et kup for at holde ham ved magten efter hans valgnederlag i 2022. Ved valget tabte Bolsonaro til den venstreorienterede Luiz Inacio Lula da Silva.

Da Silva er socialist og blev idømt flere års fængsel for korruption. Ifølge loven skulle han ikke have haft lov til at stille op til valget, men han blev benådet. Derfor kan Moraes nu smide sin rival i fængsel.