Nyt

Demokraterne har holdt den føderale regering lukket i 41 dage uden at opnå noget. Endelig besluttede otte demokrater i Senatet at kaste håndklædet i ringen. Prisen var for høj, men minoritetsleder Chuck Schumer stemte nej, og hans kollega i Repræsentanternes Hus, Hakeem Jeffries, er rasende.

Venstrefløjen med Bernie Sanders i spidsen var også rasende over, at Demokraterne gav op.

Partiet har ikke en ledelse, der fungerer, partiet er splittet, og det viser sig nu.

Demokraterne stillede krav, som var umulige for Trump at acceptere. De ville have 1,5 billioner dollars til gratis sundhedsydelser til illegale indvandrere. Det var et så skandaløst krav, at der aldrig var nogen chance for, at Trump ville gå med til det.

Det var senatorer, som ikke er på valg, eller som ikke stiller op til genvalg, der stemte med republikanerne.

Det var senatorer, som ikke er på valg, eller som ikke stiller op til genvalg, der stemte med republikanerne.

Senatorerne Angus King (I-Maine), John Fetterman (D-Pa.), Catherine Cortez Masto (D-Nev.), Jeanne Shaheen (D-N.H.), Maggie Hassan (D-N.H.), Jacky Rosen (D-Nev.), Tim Kaine (D-Va.) og Dick Durbin (D-Ill.), den næstmest magtfulde demokrat i Senatet, var blandt dem, der støttede planen.

Det var de senatorer, der ikke skulle genvælges.

Tilsammen blev de nødvendige 60 stemmer opnået.

Det er den berømte filibuster, som Trump siger skal afskaffes, før Demokraterne genvinder magten. Det vil de gøre, og de vil give Puerto Rico og Washington to senatorer hver og øge antallet af højesteretsdommere til 13. Republikanerne må derfor handle nu, mens de er ved magten, så beslutninger i Senatet kun kræver simpelt flertal.

En af dem, der advarer mod, hvad demokraterne planlægger, er Ron Johnson (Wisconsin):

Senator Ron Johnson, R-Wis., advarede søndag om, at republikanerne vil få “store problemer”, hvis de ikke indser, at den næste demokratiske trekløver vil “udslette” filibusteren for at bevare magten, og insisterede på, at hans parti skulle bruge den nukleare mulighed for at tilsidesætte den obstruktion, der holder regeringen lukket.

“Hver eneste af dem i Senatet har nu lovet at ødelægge filibusteren. Jeg kan ikke forestille mig, at en demokratisk senator eller senatskandidat ikke skal love det,” sagde han i Sunday Morning Futures.

“Så når de kommer til magten, og det er det, vi skal forhindre – vil de ødelægge filibusteren for at blive ved magten.”

Begrundelsen for filibusteren er, at ethvert lovforslag skal have et flertal på tværs af partierne bag sig. Partierne skal samarbejde, men hvis et parti går efter total magt, bortfalder dette. Demokraterne lægger ikke skjul på, at de vil afskaffe filibusteren, hvis de får “trifectaen” igen, dvs. begge kamre og højesteret.

Demokraterne er ikke ved magten nu. Det er republikanerne, der har trekløveret. Men demokraterne kan sabotere. Demokraterne saboterer alt, hvad Trump ønsker at få igennem. De lægger ikke skjul på deres planer.

“Så de vil obstruere ethvert godt lovforslag, som præsident Trump og republikanerne ønsker at vedtage, så vi bør handle først. Det er pointen.”

Sabotagen af budgettet var en magtdemonstration, men den er nu slået fejl. Demokraterne spændte buen for højt.

Samtidig er Chuck Schumer truet fra venstre. Jaffries støttede Mamdani i ellevte time. Det gjorde Schumer ikke.

Den føderale regering er nu finansieret til og med januar. Demokraterne krævede, at Obamacare blev finansieret, men fik ikke deres vilje, kun et løfte om forhandlinger, når arbejdet genoptages.

 

 

https://www.foxnews.com/media/sen-johnson-warns-republicans-big-trouble-ignore-democrats-plan-nuke-filibuster

Køb Hans Rustads bog om Trump her! Du kan købe e-bogen her.