Nyt

BT har talt med Lars Pedersen, formand for Freja Håndboldklub i Bellahøjhallen. Han fortæller, at 10-20 ‘børn af indvandrere’ har gjort hverdagene utryg for klubbens medlemmer og frivillige. Fra BT.dk – Unge hærger håndboldklub: ‘Børnene er så utrygge, at de beder deres træner følge dem ud’.

“‘Vi har haft problemer med, at de sidder ude ved indgangen og forsøger at tage telefonerne fra de små. De truer også de små, og det kan vi ikke holde til.’ …

Sidste år satte de ild til dommerbordet inde i hallen, og for nylig har de ødelagt samtlige døre og låse og brudt ind i både styrketræningsrum og kælder, hvor de har kastet rundt med tingene. …

‘Ovre i hal to render de og pisser og spytter på gulvet og slæber ting frem og tilbage, og herhenne har vi fået et hul i gulvet, fordi de har kørt på skateboard,’ siger han.

Og selvom politiet dukker op, er det begrænset, hvad de kan gøre, for børnene er under den kriminelle lavalder. …

‘Jeg har et problem med min stemme, som du kan høre. Jeg snøvler lidt. Så de siger, jeg skal lære at tale ordentligt. Og om jeg taler sådan til dem, fordi de er indvandrere. De er rimelig snu. De ved godt, hvordan de skal ramme.’

Han fortæller, at han ikke bryder sig om det, fordi mange af drengene er højere end ham, og de kører hinanden op i en flokmentalitet.”

‘Fucking luder!’ ‘Fuck dig!’ ‘Skrid!’ Så grove tilråb skulle en kvindelig håndboldtræner fra Brønshøjs lokale håndboldklub finde sig i, da hun fredag i sidste uge trænede klubbens U12-piger.” (BT, 14. maj 2019)

ANNONSE