Kopierede/fra hoften

Europa står som en åben dør for kartellerne, der importerer kokain for milliarder. Enkeltpersoner eller mafiaen har ikke musklerne til sådanne mængder. Der er karteller med forbindelser til politisk magt på begge sider af Atlanten. Europa er blevet advaret.

I stedet retter Europa sin vrede mod Trump-administrationen, som tager narkobåde ud. Medierne kalder det “påstande” om, at de smugler stoffer.

Beslaglæggelser i milliardklassen får opmærksomhed.

For nylig blev et stort laboratorium afsløret i Sydafrika, drevet af Sinaloa-kartellet, som ellers tilhører Mexico. Kartellerne er globale i størrelse. De har så mange penge og er så godt forbundet, at de kan købe sig ind overalt.

Otte tons kokain til en værdi af næsten 5,4 milliarder norske kroner er blevet beslaglagt i Tyskland. To personer er blevet anholdt.

Dette er blandt de største beslaglæggelser af kokain i de senere år. Beslaglæggelsen blev foretaget i februar og blev holdt hemmelig indtil onsdag af hensyn til efterforskningen, oplyste den tyske toldmyndighed på en pressekonference onsdag.

De to anholdte er hovedaktørerne i sagen, mener politiet. De blev anholdt i Spanien i maj. En af dem er leder af en importvirksomhed.

Kokainen blev fundet i en skibscontainer fra Vestafrika, i havnen JadeWeserPort i den tyske by Wilhelmshaven. Containeren var på vej til Spanien. (NTB)