Børneægteskaber er udbredte i en række lande med muslimsk flertal. Taliban har nu fjernet aldersgrænsen for piger i Afghanistan.
Dekretet blev offentliggjort den 14. maj, oplyser UN Women. Det fastsætter ingen minimumsalder for indgåelse af ægteskab.
Ifølge Amnesty kan fædre og bedstefædre bortgifte mindreårige. En pige kan anmode domstolen om at få ægteskabet opløst, men først når hun er kommet i puberteten. Hvis en jomfru forholder sig tavs, efter at hun er kommet i puberteten, betragtes dette som samtykke.
FN’s Komité for Barnets Rettigheder kritiserede dekretet i begyndelsen af juni. Komitéen påpeger, at det i praksis legitimerer børneægteskaber, og har opfordret til, at det bliver trukket tilbage.
Allerede før dekretet var tallene høje. Ifølge en undersøgelse fra UNICEF fra 2022–23 var 28,7 procent af kvinder i alderen 20 til 24 år blevet gift, før de fyldte 18 år. I visse dele af landet gælder det for hver anden pige, bemærker UNICEF.
I en reportage fra provinsen Badghis i det nordvestlige Afghanistan, beskriver The Guardian familier, der bortgifter deres døtre for at afvikle gæld og skaffe mad. I en landsby er to søstre – på henholdsvis to og fem år – blevet lovet væk i ægteskab. Brudeprisen betales i rater. Når det fulde beløb er betalt, kan svigerfamilien hente pigen.
Darellah (15) er gravid. Hendes mand er 30 år.
”Jeg er stadig et barn,” siger hun.
Afghanistan står ikke alene. Ifølge FN’s Befolkningsfond (UNFPA) bliver omkring 12 millioner piger på verdensplan gift, før de fylder 18 år. UNICEF registrerer andelen af kvinder i alderen 20 til 24 år, der blev gift som børn. Disse tal varierer fra land til land.
I Niger var tallet 76 procent – de seneste tilgængelige data fra UNICEF stammer fra 2012.
I Bangladesh er tallet 47 procent. En ny undersøgelse fra november sidste år viser, at det er et fald fra 51 procent i 2019. I Yemen er tallet 30 procent.
I september besluttede FN’s Generalforsamling at indføre en international dag mod børneægteskaber og fastlagde datoen til den 27. november.
