Nyt

Der er et systematisk angreb på kirker i Canada. Alene i de sidste fem år, er 123 kirker blevet brændt ned til grunden. Myndighederne synes ligeglade. Det samme sker i Europa, og der er heller ikke nogen betydelig mediedækning her. Hvis moskeer havde været udsat for noget lignende, ville der være et ramaskrig.

Kart over kirkebranner de siste fire og et halvt årene. Juno News

 

Overalt i Canada bliver kirker vandaliseret og brændt ned til grunden. Den canadiske regering synes at have ringe interesse i at finde ud af hvorfor, eller i at sætte en stopper for det. En ny forskning fra, Macdonald-Laurier Institute, viser, at antallet af brandstiftelser på canadiske kirker er fordoblet siden 2021.

Kirker er vartegn i små byer over hele Canada og repræsenterer kontinuitet og erindring. Tabene er uerstattelige.

I mange af Canadas små byer, findes et arkitektonisk vidunder. Det er deres kirke. Disse er hjertet i hver by. De tårner sig højt op over husene og de små virksomheder. Ofte er de massive bygninger med indviklede designs og tårne, hvoraf nogle er over 200 år gamle.

Mange af disse små byer er “defineret af deres kirker”. Er det derfor, de bliver sat i brand? Hvem drager fordel af denne systematiske fjernelse af kristne kirker i Canada og Europa? De respektive regeringer kan ikke længere benægte, at disse brande danner et mønster.

Vi læser, at kristne, der begraver deres døde i Nigeria, bliver angrebet af muslimer. Det får ingen opmærksomhed i Vesten, men mødes med den samme ligegyldighed som kirkeafbrændingerne.

Når de først har brændt kirker ned, vil de før eller siden brænde folk.

The Gateway Pundit, har for nylig rapporteret, om alle de kirker, der er blevet brændt ned i Europa i de seneste år. Tal fra Ecclesiastical Insurance, det populære forsikringsselskab for kristne bygninger i Europa, viser, at der fra 2020 til 2024 var over 200 tilfælde af brandstiftelser på kirker.

Saint Romain fungerer ikke længere som en kirke. Den blev solgt til byen for fem år siden og revet ned.

Ærkebispedømmet Sherbrooke rapporterede, at Saint-Romain-kirken, blev solgt til byen for et par år siden. Bygningen var blevet dekonsekreret – dens hellige karakter var blevet fjernet. Den fungerede som et medborgerhus og byens bibliotek. Byens borgmester lagde en besked på byens hjemmeside. Beskeden omhandler genoplivning af biblioteket, modtagelse af bog donationer, og bevarelse af klokketårnet. Men der er ingen omtale af genopbygning af kirken.

Der var en ny brandstation kun få meter fra kirken, men 45 brandmænd ankom for sent. Brandchefen sagde, at det ikke var muligt at se noget motiv til branden.

Over 123 Historic Christian Churches In Canada Burned Or Vandalized In Past 5 Years – More Than 220 Burned In Europe