Nyt

Europa-Kommissionen subsidierer, gennem Det Europæiske Forskningsråd (ERC), studier af islam og islamofobi, samt Koranen og sharia, med mere end 17 millioner euro. Denne forskning kritiseres for at være ideologisk forudindtaget, men i Bruxelles støtter de fuldt ud forskningen og beskriver den som “verdensklasse”.

Det italienske medlem af Europa-Parlamentet Silvia Sardone (Lega/Patriots for Europe) og den franske Jean-Paul Garraud (Rassemblement National/Patriots for Europe) kritiserer EU for at finansiere “studier af tvivlsom nytte, alle fokuseret på islam”. De kræver en forklaring på, at offentlige midler går til projekter, der fremmer islam og overdriver “islamofobi”.

Ti millioner euro til en “europæisk Koran”

EU’s kommissær for forskning, bulgarske Ekaterina Zaharieva, imødegår kritikken af ​​ideologisk bias og promovering af islam, ved at understrege, at ERC’s projekter er “videnskabeligt i verdensklasse, og de flytter grænserne for viden.” Hun afviste enhver form for bias eller aktivisme i udvælgelsen af ​​emner for forskningen :

De udvælges efter strenge etiske kriterier, det eneste kriterium for finansiering er den videnskabelige kvalitet, som de europæiske konservative blankt afviser:

Man kan med rimelighed spørge, hvordan EU er kvalificeret til at bedømme den “videnskabelige kvalitet” af et forskningsprojekt om dyrs rolle i islamisk tankegang.

Under alle omstændigheder, så afspejler Kommissionens svar den generelle tonedøvhed hos europæiske institutioner over for den gennemsnitlige EU-borgers holdninger.

Blandt de projekter, som EU finansierer, finder vi:

  • Et projekt til 2,3 millioner euro, koordineret af Istanbul Bilgi Universitet, der studerede “rise of populist and Islamophobic discourse in Europe»/  “fremkomsten af ​​populistisk og islamofobisk diskurs i Europa”.
  • Et projekt til 2,5 millioner euro, ledet af Frankrigs nationale center for videnskabelig forskning, der kortlægger “udviklingen” af sharialovgivning frem til 2029.
  • Et projekt til ti millioner euro, for en “europæisk Koran”.

 

Kjøp «Europas underlige død»!