Nyt

En lærer i Malmø, som SVT Nyheter Skåne afslørede havde hyldet Taliban-regimet i Afghanistan, har nu afsluttet sit ansættelsesforhold efter en aftale med kommunen.

Samtidig konstaterer Malmø kommune i sin undersøgelse, at der ikke er fremkommet noget, der tyder på, at han har forsømt sit arbejde.

»De udtalelser, han er kommet med, kan opfattes som i strid med vores værdier, og det påvirker tilliden til vores virksomhed negativt«, siger Mats Johnsson, uddannelseschef i grundskoleforvaltningen.

Efter at SVT offentliggjorde sagen, blev læreren suspenderet, og Malmø kommune indledte en intern undersøgelse.

Kommunen har gennemgået hans personalemappe, talt med kolleger, elever og forældre samt ladet autoriserede oversættere gennemgå dele af hans optrædener på afghansk tv.

Konklusionen er, at der ikke er belæg for, at han har spredt ekstreme holdninger eller forsøgt at påvirke elever i talibansk retning.

»Undersøgelsen har vist, at han ikke har forsømt sit arbejde og ikke har gjort noget forkert i sin arbejdsudøvelse«, udtaler Mats Johnsson.

Læreren mener, at dele af SVT’s oversættelser er tvivlsomme og vildledende og giver et forkert billede af ham som talibansympatisør.

Malmø kommune konstaterer, at de har set flere klip fra lærerens interviews i afghansk tv, som de har hentet fra sociale medier – hovedsageligt lærerens egne kanaler. Ifølge kommunen giver disse klip et andet og mere nuanceret billede end det, der er fremkommet i SVT’s reportage.

Samtidig har SVT set andre interviews med læreren i afghansk tv, som tydeligt kan opfattes som støtte til Taliban.

Læreren er tilfreds med konklusionerne i kommunens undersøgelse, men er kritisk over for, at Malmø kommune alligevel vælger at afslutte hans ansættelsesforhold.

»Jeg er meget ked af det. De sagde, at jeg ikke kunne arbejde som lærer. Jeg er ingen terrorist«, siger han til SVT Nyheter Skåne.

Ifølge læreren får han seks måneders løn i forliget med Malmø kommune.

Dette er ikke første gang, at muslimske lærere med ekstremistiske holdninger har skabt problemer.

Det vakte opsigt i 2025, at den muslimske aktivist Tara Saleh, der hylder terrorangreb, har poseret med våben, praler af, hvor meget hun hader svenske »luderunger« og glæder sig til, at Sverige bliver ødelagt og omdannet til en parkeringsplads, blev ansat som lærer på Bergaskolan i Malmø. Efter mange protester blev hun til sidst fyret.

En anden lærer i Malmø hånet, truede og forsøgte at uddrive dæmoner fra elever med udviklingshæmning – ved hjælp af Koranen. Det hele blev også filmet og lagt ud på sociale medier. Da det blev opdaget, blev læreren fyret.