

Den græske minister for migration og asyl, Thanos Plevris, advarer om, at der i øjeblikket befinder sig 550.000 migranter i Libyen, som venter på at krydse Middelhavet til Europa.
Tallet blev oplyst i et interview med den græske statslige tv-station ERT News søndag den 10. maj. Plevris beskrev situationen som meget bekymrende og sagde, at smuglernetværkene i Libyen er velorganiserede og klar til at sende store grupper af mennesker over havet, så snart vejrforholdene tillader det.
– En ny stor migrantbølge er forestående
Libyen er et vigtigt udgangspunkt for den centrale Middelhavsrute, og de fleste migranter kommer fra landene syd for Sahara. Ministeren understregede, at Grækenland samarbejder tæt med Frontex og de libyske myndigheder for at forhindre afrejser, men advarede om, at en ny stor bølge af migranter højst sandsynligt er under opsejling – og hovedmålet fra Libyen er Kreta, hvor den korteste afstand fra den libyske kyst er cirka 300 kilometer.
🇱🇾 🇪🇺 Greek Migration Minister Thanos Plevris says around 550,000 migrants and refugees are currently on Libya’s coast seeking to reach Europe, as arrivals surge on Greece’s southern islands.
“Excuse me, what are we supposed to do? Suddenly say: ‘You are welcome — come over here… pic.twitter.com/zWScvfAHXP
— Europa.com (@europa) May 11, 2026
Grækenland har i de seneste år styrket grænsekontrollen betydeligt, især mod den libyske rute, der fører mod Kreta og de sydlige græske øer.
Det tal, som Plevris angiver, er blandt de højeste, der er fremkommet fra offentlige europæiske kilder i de seneste år.
Hellas strammer inn: Kommer du ulovlig inn, kan du ikke søke om lovlig opphold