En ven spurgte mig i dag, hvordan jeg troede, det ville ende i Iran.
”Ingen anelse”, svarede jeg. Kun en snæver inderkreds ved, hvad Trump agter at gøre efter de sammenbrudte fredsforhandlinger. Men så meget ved jeg, at der kommer en afregning, uanset hvem der ender med at trække det længste strå – USA-Israel eller dødskoalitionen mellem den iranske revolutionsgarde, Rusland, Kina og Nordkorea.
Hvis denne koalition vinder, vil Trump stå nøgen tilbage og sandsynligvis tabe det kommende midtvejsvalg i november. Hvis det sker, vil demokraterne tage fat på at afmontere alt, hvad han har prøvet at udrette, herunder åbne grænserne for nye folkevandringer, en opblussen af jødehadet og en impeachment af præsidenten, som de hader mere, end de elsker USA.
Demokraterne har gode kort på hånden, efter at det er lykkedes deres tro følgere i i medierne at udbrede forestillingen om, at Israel er en illegitim stat beboet af onde jøder.
Få har nogen viden om jødernes tretusind-årige tilstedeværelse i Israel. Skal man tro de larmende proislamiske demonstrationer i vestlige hovedstæder, er jøderne nylige kolonisatorer fra Europa, som uretmæssigt har besat ”Palæstina”.
Sandheden er imidlertid, at jøderne har en større hjemstedsret til Canaens Land end danerne (i dag danskerne) har til Danmark.
Nye og gamle antisemitter har kronede dage. Anført af New York Times er det lykkedes dem systematisk at udbrede antijødisk propaganda og dermed tage de iranske galninges parti. Nylige meningsmålinger viser, at 60 pct. af amerikanerne på ingen tid har fået en negativ opfattelse af den jødiske stat, og skulle midtvejsvalget resultere i en demokratisk sejr, vil Israel være fuldstændig isoleret.
Som den eminente historiker og klassicist, Victor Davis Hanson, bemærker, er der i realiteten ingen forskel på såkaldte Israel-kritikere og jødehadere. Folk, der hader Israel, hader også jøder, og folk, der hader jøder, hader også Israel.
På venstrefløjen kan man ikke forvente andet end antisemitisme. Det nye er, at den antisemitiske virus har taget bolig i dele af den amerikanske tidligere højrefløj, hvor podcastere som Tucker Carlson, Megyn Kelly, Candace Owens – som har et betragteligt antal følgere – udspyr dagligt had til Israel/jøderne, og i Tucker Carlson tilfælde driver aktiv propaganda for islam.
Den indflydelsesrige podcaster Joe Rogan har netop sagt, at der er 500 millioner jøder, mens kendsgerningen er, at der er 17-18 millioner. Hensigten er at indgyde skræk i uoplyste vesterlændinge. Jødedommen udgør en umiddelbar fare for alt , hvad vi har kært, og islam er vores redning, vil de nye antisemitter lade os forstå.
Men sådan behøver det ikke at gå.
Hvis det lykkes Trump at trække hugtænderne ud på Teherans muhamedanske galninge, og de iranske masser strømmer ud for at hylde de israelere og amerikanerne, der har befriet dem for årtiers undertrykkelse, er det de vestlige jødehadere, som vil stå med et problem.
Dumme er jødehaderne ikke. De har derfor satset på, at de iranske ekstremister vinder krigen.
Det er ligesom i Danmark i 1940-1942, da regeringen var overtydet om, at Nazityskland ville vinde, og at det var bedst at fedte for de forventede sejrherrer.
Det lykkedes de nazi-underdanige politikere at undgå strafforfølgelse.
Og det vil sikkert også lykkes det iranske regimes vestlige fortalere at undgå fængsel, men hvor mange vil tro på dem, hvis det lykkes Trump og Netanyahu at befri verden for det ondeste regime, vi har oplevet siden Adolf Hitler?