

Under præsidentvalget i 2024 førte den tidligere præsident Obama kampagne for Kamala Harris og kritiserede vælgerne, især sorte mænd, for ikke at vise tilstrækkelig støtte til Kamala Harris.
Hans argument var groft sagt, at mørkhudede amerikanere bør støtte en mørkhudet kandidat. Men dette er et princip, der naturligvis ikke altid finder anvendelse.
Et år senere støtter Obama den hvide kandidat Abigail Spanberger i guvernørvalget i Virginia. Winsome Earle-Sears, den republikanske kandidat i valget, er en sort kvinde, men hun har ikke Obamas støtte.
Det er selvfølgelig forståeligt, at Obama støtter demokratiske kandidater i alle valg. Ikke desto mindre viser dette, hvor hul argumentet om Harris’ hudfarve og position som mørkhudet kvinde var.
Dette var et klassisk woke-argument, fordi alle forstår, at det er partitilhørsforhold og ikke race, der betyder noget. Men race kan altid bruges som et våben, syntes Obama at mene sidste efterår.
The Daily Mail har bemærket dette og skriver følgende under overskriften:
Demokraterne i Virginia i tilbagegang, efter at Obama blev kritiseret for at “føre kampagne mod en sort kvinde”
Den demokratiske guvernørkandidat i Virginia, Abigail Spanberger, blev betragtet som en klar favorit til at vinde statens højeste embede, men de seneste skandaler og hendes partis manglende klare identitet holder hendes republikanske rivalers chancer i live.
Obama er blevet hentet ind for at tale sammen med Spanberger næste lørdag, da meningsmålinger viser, at den republikanske kandidat Earle-Sears vinder terræn.
Den tidligere præsidents beslutning om at gå ind i kampen er blevet kritiseret som hyklerisk, efter at han direkte kritiserede sorte mænd for ikke at støtte Kamala Harris under den sidste valgkampagne.
“Jeg så Obama sidde der og kritisere sorte mænd og sige: ‘I vil ikke støtte denne kvinde’, men samtidig vende om, tage til Virginia og føre kampagne mod en ægte, naturlig sort kvinde,” sagde en lokal beboer på TikTok.
National Association for the Advancement of Coloured People (NAACP) er en organisation, der har til formål at sikre racemæssig retfærdighed og politisk, social og økonomisk ligestilling for sorte amerikanere. Men selv NAACP synes at være mere interesseret i Demokraterne end i sorte mennesker. De arrangerede for nylig et arrangement, hvor Abigail Spanberger var inviteret, men ikke Earle-Sears.
It was an honor to join so many incredible leaders and advocates tonight at the Virginia NAACP’s 90th Annual Convention! pic.twitter.com/nBByso9AOz
— Abigail Spanberger (@SpanbergerForVA) October 25, 2025
NAACP skyndte sig derefter at hævde, at de teknisk set ikke støtter individuelle kandidater. Dette rejser spørgsmålet om, hvorfor den mørkhudede kandidat ikke blev inviteret.
Winsome Earle-Sears kritiserede Obama og Spanberger under et nyligt medieoptræden. Hun skriver på X:
“Hvis Abigail virkelig troede på disse meningsmålinger, ville hun ikke have fløjet halvdelen af Det Demokratiske Parti ind for at redde hende. Man kan lære mere om en valgkampagne af deres panik end af nogen meningsmåling.”
If Abigail really believed those polls, she wouldn’t be flying in half the Democrat Party to save her.
You can tell more about a campaign from their panic than from any poll. pic.twitter.com/33bCwePE3R
— Winsome Earle-Sears (@winwithwinsome) October 25, 2025
Så når Obama og andre fra Demokraterne fokuserer på hudfarve, kan man roligt ignorere det. For som alle forstår, er deres holdninger både åbenlyse og acceptable: det eneste, de bekymrer sig om, er deres eget parti, ligesom de fleste politikere.
Men ikke alle politikere nedlader sig til at bruge race eller hudfarve som et våben.