

En uventet bølge af hyldester til Charlie Kirk har spredt sig over Sydkorea, siden han blev skudt og dræbt den 10. september. For unge konservative sydkoreanere er han blevet et symbol på den globale kamp for Gud, fædreland og frihed.
Kort efter Kirks død organiserede unge sydkoreanere marcher i Seoul med koreanske og amerikanske flag og slogans som “Vi er Charlie Kirk” – til ære for en “kristen-konservativ leder”. Initiativet kom fra den konservative ungdomsgruppe Freedom University, som var vært for Kirk, da han besøgte Seoul den 6. september under Build Up Korea-arrangementet – kun fire dage før han blev skudt.
Koreansk parallel til Turning Point USA
Flere ungdomsorganisationer er gået sammen med politisk konservative partier for at sprede Kirks budskab om frihed, konservatisme og kristendom. Der er blevet lagt blomster og arrangeret store marcher efterfulgt af stille bøn i Busan, Incheon Freedom Park og Seoul:
– Charlie Kirks ånd lever i hjerterne på unge mennesker i både Korea og USA, hævder de.
Den konservative ungdomsbevægelse Freedom University kæmper mod progressiv dominans på campus og i medierne. De har fundet deres parallel i Kirks “Turning Point USA” i modstanden mod venstreorienterede politikere og akademiske eliter.
Korea will remember Charlie Kirk
대한민국을 사랑해 주신 찰리 커크 pic.twitter.com/YPIYxh0zjA— Ssun (@texaniowan) September 11, 2025
Kirks kritik af globalisme og støtte til national identitet afspejler konservative sydkoreaneres bekymring for Kinas indflydelse og Nordkoreas trusler og skaber støtte til konservative politiske bevægelser som People Power Party.
Sydkorea har stærke historiske og religiøse bånd til USA. De er blevet forstærket af den stærke vækst i kristendommen i løbet af de sidste 70 år. Kirks besøg blev set som en udvidelse af disse bånd.
For koreanerne er kristen tro forbundet med nationalisme. Ved Build Up Korea-arrangementet ramte Kirk en nerve, da han talte om Guds vision for nationen – en nation med en historie, hvor studerende har rejst sig mod autoritære styreformer.
Omkring en tredjedel af sydkoreanerne er kristne, og omkring 20 procent er evangeliske. Kirk opfordrede unge sydkoreanere til at sætte bibelske værdier og troen på Jesus i centrum for deres liv. Med mordet på ham har han fået en slags martyrstatus for mange unge mennesker.
I have been crying all day and still can’t believe that he is no longer with us. It is such a great loss for the nation and for the world, but I know he is at peace with the Lord. I am praying that the Lord will be with his beautiful family on this difficult journey. I am also…
— Let God’s Justice Come (@muantragedy1229) September 11, 2025
Selv om kristendommen først kom til Korea i slutningen af det 18. århundrede, slog den hurtigt rod og er i dag – trods buddhismens gamle rødder – landets største formelle religion. Sydkorea er blevet en stor eksportør af kristne missionærer til hele verden. Landet har nogle af verdens største kirkesamfund, bl.a. Yoido Full Gospel Church, som har hundredtusinder af medlemmer.
Pr. 19. september er der ingen tegn på, at bølgen af hyldester til Charlie Kirks minde er ved at aftage, snarere tværtimod. For en generation af unge konservative er han en martyr, der døde for deres værdier.