

– EU tæller ikke for noget, sagde den ungarske premierminister Viktor Orbán, da han mandag besøgte den italienske premierminister Giorgia Meloni i Rom til samtaler om Ukraine-krigen, migration og den europæiske økonomi.
– Ved at stå stærkt sammen vil vi forsvare vores lande, sagde Orbán efter mødet ifølge RAI News.
Den ungarske premierminister bemærker med bekymring, at verden er ved at vænne sig til krige, og han ønsker selv at bidrage til en afslutning på Ukraine-krigen.
“I løbet af de sidste to årtier, er den ene militære konflikt efter den anden blusset op, over hele verden: fra Kaukasus til Mellemøsten, og nu den russisk-ukrainske krig, der har raset i tre år. Nyheder og billeder af ødelæggelse og krigsofre regner ned over os. Først er vi rystede, så triste, og til sidst begynder vi at vænne os til det. Men efterhånden som verden vænner sig til krige, bliver de mere og mere farlige, som en ild på en varm sommerdag. Hvis vi ikke gør noget, vil flammerne før eller siden nå vores land, vores hjem og vores børns fremtid. Hvis vi vil bevare freden i Ungarn, kan vi ikke svømme med mainstreamen i Bruxelles.”
“Vi ønsker at holde os ude af den krigsfeber, der spreder sig over hele verden. Derfor har vi siden udbruddet af den russisk-ukrainske krig opbygget en koalition mod krig.”
Orbán er kritisk over for Trumps seneste sanktioner mod Rusland.
“Vi har overladt det til amerikanerne og russerne at løse krigen. Desværre har vi selv ingen rolle. Europa er fuldstændig ude af billedet,” sagde Orban og forklarede, at “jeg snart vil mødes med Trump for at løse spørgsmålet om oliesanktionerne.” Angående mødet med Meloni forklarede han, at “det vigtige punkt er den europæiske økonomis fremtid, fordi der er meget lidt tilbage at gøre med krigen.”
Oggi a Palazzo Chigi incontro con il Primo Ministro ungherese, @PM_ViktorOrban, per un importante scambio di vedute sui principali temi dell’attualità internazionale e per mettere a fuoco le prospettive delle relazioni bilaterali tra Italia e Ungheria. pic.twitter.com/A2sQM6WuWB
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) October 27, 2025
Officielle udtalelser antyder, at Orbán og Meloni ønsker at modvirke den de-industrialisering, som det “grønne skifte” påfører Europa.
Premierministeren og Orbán “diskuterede mulighederne, som det europæiske SAFE-instrument tilbyder, og evaluerede mulige synergier mellem Italien og Ungarn til støtte for deres respektive industrielle og teknologiske kapaciteter,” stod der i en note fra Palazzo Chigi efter mødet.
Orbán mødtes også med pave Leo XIV under hans besøg i Rom.
“Jeg har bedt Hans Hellighed om, at støtte Ungarns fredsbestræbelser,” skrev den ungarske premierminister i et opslag på X, efter at være blevet modtaget i det apostolske palads af paven. “Europæiske spørgsmål, med særlig vægt på konflikten i Ukraine og situationen i Mellemøsten”, fik “rigelig plads”, bekræftede Pavestolen.
Venstrefløjsaktivister, der sagde, at “Orbáns illiberale demokrati er en model for Meloni” og ser en suverænistisk alliance mellem de to, protesterede uden for Chigi-paladset, da Orbán blev modtaget af Meloni, rapporterede RAI News.