
Det israelske forsvar (IDF) bekræfter i en erklæring, at de har iværksat en bølge af luftangreb i Yemen.
De siger, at de har ødelagt den Houthi-kontrollerede Sana’a Internationale Lufthavn, som reaktion på den Iran-støttede gruppes gentagne raket- og droneangreb på Israel, herunder et angreb på Ben Gurion Lufthavn søndag, der sårede flere mennesker, skriver Times of Israel.
IDF beskriver angrebet på X som en reaktion på terroren fra Yemen.
⭕️ ’
The strike was carried out in response to the attack launched by the Houthi terrorist…
— Israel Defense Forces (@IDF) May 6, 2025
Medier med tilknytning til Houthi-bevægelsen, rapporterede tidligere, at der var blevet iværksat et militært angreb mod Sana’a. Blandt andet rapporterede tv-stationen al-Masirah om angrebet.
Kort forinden bad det israelske militær beboere i nærheden af Sana’a Internationale Lufthavn om at evakuere straks.
– Manglende evakuering vil sætte deres liv i fare, skrev talsmand Avichay Adraee på sociale medier. (NTB-Reuters-AP)
Lufthavnen i Houthi-hovedstaden er nu “fuldstændig deaktiveret” efter angrebene udført af israelske jagerfly, oplyste IDF og tilføjede, at lufthavnen blev brugt af houthierne “til at transportere våben og agenter, og regelmæssigt bruges af Houthi-regimet til terrorformål.”
Før angrebet på lufthavnen udsendte IDF en advarsel til civile.
Flere kraftværker nær Sanaa er også angiveligt blevet angrebet, og et angreb på en betonfabrik beskrives som “et slag mod regimets økonomi og militære opbygning”, ifølge IDF.
Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.