Nyt

Ukrainske soldater plejede at blive sendt til udlandet for at blive trænet. Nu vil Mette Frederiksen sende danske soldater til Ukraine for at lære dronekrig. De vil være ubevæbnede, men det tager russiske droner og bomber selvfølgelig ikke højde for. De kan komme i “harm’s way”, som amerikanerne siger.

Hvad gør Danmark og NATO så?

Den danske regering må have gennemtænkt disse scenarier. Spørgsmålet er derfor, om man skal sende soldaterne ind for at øge spændingen og muligheden for, at NATO bliver direkte involveret.

Mette Frederiksen er blandt de mest krigsvenlige personer i NATO.

Flere grupper af ubevæbnede danske soldater skal sendes på kursus i Ukraine for at lære om dronekrig, oplyser det danske forsvar.

Flere grupper af ubevæbnede danske soldater skal sendes på kursus i Ukraine for at lære om dronekrig.

.

Hærens øverste chef, generalmajor Peter Boysen, siger til dansk TV 2.

“I de 42 år, jeg har været i Forsvaret, har jeg aldrig oplevet, at tingene går så hurtigt, som de gør nu,” siger Boysen.

“I de 42 år, jeg har været i Forsvaret, har jeg aldrig oplevet, at tingene går så hurtigt, som de gør nu,” siger Boysen.

Han forestiller sig, at instruktører og operative soldater i hæren skal på kurser i Ukraine af en til to ugers varighed. Programmet kan starte allerede til sommer.

Soldaterne vil ikke deltage aktivt i krigen, men “få noget erfaring”, ifølge generalmajoren.

Soldaterne vil ikke deltage aktivt i krigen, men “få noget erfaring”, ifølge generalmajoren.

“De skal på kursus langt fra frontlinjen, for eksempel i Lviv i det vestlige Ukraine,” siger han.

Den russiske ambassade i København hævder, at beslutningen bringer danske soldaters liv i fare. I en skriftlig udtalelse til TV 2 siger ambassadør Vladimir Barbin, at kursusdeltagelsen vil “trække Danmark dybere og dybere ind i konflikten i Ukraine og fremprovokere en yderligere ukontrolleret optrapning af den”.

Barbin advarer om, at militære træningscentre anses for at være et “legitimt mål” for russiske styrker i Ukraine (NTB)

 

 

 

Køb “Den usynlige energikrig. Fra Kennedy-mordet til Nord Stream-sabotagen” af Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrig af Alf R. Jacobsen

 

Køb Hans Rustads bog om Trump her! Du kan købe e-bogen her.