

Den amerikanske præsident Donald Trump har bedt den amerikanske ambassade i Madrid om at undersøge sagen om Noelia Castillo Ramos (25), som blev aflivet i Spanien den 26. marts 2026.
Ifølge OKDiario har Trump personligt givet instruks om, at ambassaden skal undersøge proceduren omkring Noelias død nærmere. Den amerikanske regering udtrykker »alvorlig bekymring« over mulige mangler i beskyttelsen af sårbare personer under Spaniens lov om aktiv dødshjælp.
– Der kan være grund til at tro, at »pres og hastværk« spillede en rolle
En kilde tæt på Det Hvide Hus siger, at Trump er »dybt foruroliget« over, at en ung kvinde med alvorlige traumer efter en gruppevoldtægt og lammelse efter et selvmordsforsøg blev tilbudt dødshjælp i stedet for langvarig behandling og støtte. Han reagerer især på, at Noelia angiveligt udtrykte tvivl og anger lige før indgrebet, men alligevel blev aflivet.
Trump skal have sagt, at sagen rejser spørgsmål om, hvorvidt Spaniens lov om aktiv dødshjælp yder tilstrækkelig beskyttelse til psykisk syge og traumatiserede personer, og at der kan være grund til at tro, at »pres og hastværk« spillede en rolle.
Den amerikanske ambassade i Madrid har bekræftet, at de vil »følge op på sagen på diplomatisk plan« og har anmodet om yderligere oplysninger fra de spanske myndigheder.
Sagen har allerede vakt betydelig international opmærksomhed, og flere konservative politikere i USA og Europa har anmodet om en uafhængig undersøgelse af eutanasi.
Noelia Castillo Ramos blev aflivet, selvom hendes far kæmpede for at stoppe proceduren – og selvom hun ikke var dødeligt syg, og selvom hun bad om udsættelse.
I et håndskrevet notat beder Noelia om, at eutanasi udsættes, fordi hun befinder sig i en »tilstand af forvirring«.
Det er første gang, en amerikansk præsident direkte anmoder om en undersøgelse af en eutanasi-procedure i et andet land.
🚨🇺🇸🇪🇸 | #URGENTE El Gobierno de Trump anunció que comenzará a investigar el caso de Noelia Castillo, la joven asesinada por el Estado español mediante eutanasia después de haber sido violada en manada por inmigrantes, expresando su "seria preocupación" por las "numerosas fallas… pic.twitter.com/C6F96ZGURa
— La Derecha Diario (@laderechadiario) April 1, 2026
– Det ser ikke ud til, at hun var så sikker på sin beslutning, som regeringens talsmænd hævder, skriver Alfonso González:
¡ÚLTIMA HORA! Se hace público un documento manuscrito de Noelia Castillo en el que posponía la eutanasia por estar en “estado de confusión”.
No parece que estuviera tan segura de su decisión como dicen los contertulios del gobierno. pic.twitter.com/96XG8K8YTL
— Alfonso González 🇪🇦 (@alfonsogvilar) March 29, 2026