
Trump har endnu en gang vundet en sejr over medier, der brugte deres magt til at fordreje sandheden. Da 60 Minutes interviewede Kamala Harris, lavede de en redigeret version, der fremstillede hende i et mere positivt lys, end det faktisk var tilfældet. Denne form for redigering er i strid med det redaktionelle charter under en valgkamp. Trump bad oprindeligt om milliarder, men det er princippet, der er vigtigst: CBS gav efter.
Det er mindre sandsynligt, at de vil vove at gøre noget lignende i fremtiden.
Paramount Global og CBS blev tirsdag enige om at betale præsident Donald Trump et beløb, der kan nå op på mere end 30 millioner dollars for at bilægge præsidentens retssag mod netværket for indblanding i valget.
Trump vil modtage 16 millioner dollars på forhånd. Det vil dække advokatsalærer, sagsomkostninger og bidrag til hans fremtidige præsidentbibliotek eller velgørende formål, som Trump skal bestemme.
Et yderligere beløb på ca. 80 millioner dollars forventes at blive afsat til reklamer, public service-meddelelser eller andre lignende udsendelser til støtte for konservative formål på netværket i fremtiden, har Fox News Digital erfaret. Med disse overvejelser vil CBS betale langt over de 15 millioner dollars, som ABC betalte Trump for at indgå forlig i en injuriesag sidste år. Den nuværende ledelse af Paramount bestrider den ekstra tildeling.
På Nyhetsmorgen sagde NRK, at der ikke var nogen forskel mellem det redigerede og det uredigerede interview.
Tjek det selv ud:
Søgsmålet hævdede, at CBS News havde redigeret en samtale, som Harris havde haft med “60 Minutes”-korrespondenten Bill Whitaker, der spurgte hende, hvorfor Israels premierminister Benjamin Netanyahu ikke “lyttede” til Biden-administrationen, på en vildledende måde.
Harris blev i vid udstrækning latterliggjort for sit “ordsalat”-svar, som blev vist i en forsmag på interviewet i CBS’ “Face the Nation”. Men da det samme spørgsmål blev sendt i en specialudsendelse i den bedste sendetid på kanalen, gav Harris et andet og mere kortfattet svar.
Kritikere beskyldte derefter CBS News for at have redigeret Harris’ “ordsalat”-svar på en vildledende måde for at beskytte den demokratiske kandidat mod yderligere modreaktioner i tiden op til valgdagen.
Den uredigerede udskrift og optagelse, der blev frigivet af FCC tidligere i år, viste, at begge dele af Harris’ kommentarer kom fra det samme svar, men CBS News havde kun sendt den første halvdel af svaret i “Face the Nation”-forhåndsvisningen og sendte den anden halvdel i prime time-specialen.
https://www.foxnews.com/media/paramount-global-settles-trumps-lawsuit-against-cbs-news-over-60-minutes-interview